WARMIŃSKO - MAZURSKA  SENIORIADA  2016

zadanie realizowane przy wsparciu Samorządu Województwa Warmińsko - Mazurskiego

W dniach 10 i 11 czerwca 2016 roku studenci z województwa warmińsko-mazurskiego brali udział w imprezie sportowo-rekreacyjno-integracyjnej pod nazwą „Warmińsko-Mazurska Senioriada 2016”. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli Jarocka Akademia Trzeciego Wieku, Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Akademia Trzeciego Wieku przy Miejskim Ośrodku Kultury. Inicjatywę sfinansował Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Patronat honorowy nad imprezą objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pan Gustaw Marek Brzezin. Partnerem imprezy był Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. Patronat mediany objęła TVP 3.

W konkurencjach sportowych uczestniczyli studenci z 17 UTW z województwa i 3 UTW/ATW z Olsztyna. Zawodnicy brali aktywny udział w następujących konkurencjach: zawodach pływackich na 25 m i 50 m oraz sztafecie pływackiej, zawodach kajakowych, rajdzie rowerowym, tenisie stołowym, biegu sprinterskim na 60 m, Nordic-Walking z elementami sprawnościowymi oraz 5 ekip w turnieju Zumba Gold. Ceremonia otwarcia odbyła się na stadionie lekkoatletycznym w Kortowie 10 czerwca 2016 r. o godz. 09:00. Uczestnicy wystąpili w żółtych koszulkach z napisem Senioriada 2016. Po przemarszu wszystkich ekip po bieżni stadionu i ustawieniu się poszczególnych ekip przed masztami, wystąpił poczet flagowy w składzie Zofia Saniukiewicz i Jerzy Kosiński z JATW, który w trakcie odgrywania hymnu państwowego wciągnął flagę państwową na maszt. Imprezę otworzyli organizatorzy – Lidia Lejszo – Prezes JATW, Danuta Krzywosz – Prezes Warmińsko-Mazurskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Aldona Bagińska – Prezes Akademii Trzeciego Wieku przy Miejskim Ośrodku Kultury. Następnie Lidia Lejszo powitała przybyłych zaproszonych gości: Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pana Gustawa Marka Brzezina, Panią Danutę Pszczółkowską z Departamentu Sportu Urzędu Marszałkowskiego, Rektora Uniersytetu Warmińsko-Mazurskiego Pana Ryszarda Góreckiego oraz wszystkich zawodników, wolontariuszy i obecnych na trybunie widzów. Zaproszeni goście w osobach Marszałka Województwa i Rektora UWM zabrali głos i ciepłe słowa skierowali zarówno do organizatorów jak i uczestników zawodów życząc miłej atmosfery na zawodach i imprezach towarzyszących. Pan Marszałek wręczył Lidii Lejszo – Prezes JATW list gratulacyjny. Po uroczystym otwarciu, wykonaniu pamiątkowego zdjęcia oraz rozgrzewce poprowadzonej przez Piotra Mastalerka instruktora Zumby Gold rozpoczęły się zawody sportowe w różnych konkurencjach i w różnych miejscach.

Po zakończeniu zawodów sportowych i krótkim relaksie wszyscy zawodnicy, wolontariusze i prezesi UTW/ATW spotkali się w „Kuźni Smaków” na imprezie integracyjnej przy muzyce. W trakcie tej imprezy przeprowadzone zostały konkursy sprawnościowe dla Prezesów UTW/ATW (panie hula-hoop, panowie skakanka). Z prezesek konkurs wygrała kol. Wanda Petrecka z Lidzbarka Warmińskiego zaś w konkurencji przezesów Jerzy Opęchowski z Giżycka. Odbyły się również konkursy zabawowe dla wszystkich uczestników imprezy i tak: łapanie kijka, rzut piłeczką ping-pongową do kosza (wcale nie było tak łatwo trafić), konkurs z balonami, konkurs kapeluszowy (najbardziej widowiskowy). Zdobywcy trzech pierwszych miejsc zostali obdarowali atrakcyjnymi nagrodami.

W sobotę 11 czerwca 2016 roku wszyscy uczestnicy Senioriady spotkali się przed Sceną Staromiejską na Starym Mieście. Pierwszym punktem drugiego dnia był konkurs Zumby Gold w której udział wzięło 5 zespołów: UTW Braniewo, UTW Działdowo, UTW Giżycko (w którym tańczyło 2 panów), UTW Ełk i gospodarze tj. JATW Olsztyn. Każdy z zespołów, pod kierownictwem instruktora wykonał po 3 tańce. Przed sceną tańczącym wtórowała grupka uczestników Senioriady. Następnie na scenie pojawili się organizatorzy imprezy Prezes JATW - Lidia Lejszo, Danuta Krzywosz -Prezes W-M UTW, Aldona Bagińska. Prezes JATW przywitała przybyłych gości: Annę Wasilewską – posłankę na Sejm RP, Marka Kuchcińskiego – członka Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Joannę Glezman – Pełnomocnika Marszałka ds organizacji pozarządowych, Sylwię Rębiszewską-Piątek z Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej reprezentująca Prezydenta Miasta Piotra Grzymowicza. Po przywitaniu gości prowadzący imprezę zapowiedział występ zespołu „Czerwony Tulipan”. Po występie „Czerwonego Tulipana” rozpoczęły się dekoracje pucharowe Zumby Gold i medalowe poszczególnych dyscyplin sportowych. Puchary za Zumbę Gold ufundowane przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego i medale złote wręczał w imieniu Marszałka Pan Marek Kuchciński – członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego zaś medale srebrne i brązowe Prezeski – Organizatorki.

 

ZDOBYWCY MEDALI W POSZCZEGÓLNYCH KONKURENCJACH SPORTOWYCH
I ZUMBIE GOLD WARMIŃSKO-MAZURSKIEJ SENIORIADY 2016

 
PŁYWANIE 25 M KOBIETY

I miejsce - Hanna Przybysz - W-M UTW Olsztyn
II miejsce - Anna Salwa - UTW Ostróda
III miejsce - Teresa Mielczarska - W-M UTW Olsztyn

 

PŁYWANIE 25 M MĘŻCZYŹNI:

I miejsce - Marek Hasso-Agopsowicz - ATW przy MOK Olsztyn
II miejsce - Zbigniew Strzelczak - UTW Nowe Miasto Lub.
III miejsce - Jan Graczyk - W-M UTW Olsztyn

 

PŁYWANIE 50 M KOBIETY:

I miejsce - Hanna Przybysz - W-M UTW Olsztyn
II miejsce - Iwona Bardzicka - ATW przy MOK Olsztyn
III miejsce - Maria Szot - UTW Ełk

 

PŁYWANIE 50 M MĘŻCZYŹNI:

I miejsce - Zbigniew Strzelczak - UTW Nowe Miasto Lub.
II miejsce - Marek Hasso-Agopsowicz - ATW przy MOK Olsztyn
III miejsce - Jan Graczyk - W-M UTW Olsztyn

 

SZTAFETA PŁYWACKA 4x25 M mieszana

I miejsce - Iwona Bardzicka - ATW przy MOK Olsztyn - Marek Hasso-Agopsowicz – ATW przy MOK Olsztyn - Andrzej Hrynakowski - W-M UTW Olsztyn - Jan Graczyk - W-M UTW Olsztyn
II miejsce - Hanna Przybysz - W-M UTW Olsztyn - Teresa Mielczarska - W-M UTW Olsztyn - Danuta Pieńkowska - W-M UTW Olsztyn - Jacek Migdalewicz - W-M UTW Olsztyn
III miejsce - Maria Szot - UTW Ełk - Teresa Tyburska - UTW Giżycko - Jolanta Kuncer - UTW Giżycko - Zdzisław Pałys - UTW Lidzbark Warm.

 

BIEG SPRINTERSKI 60 M KOBIETY:

I miejsce - Alicja Brzezińska - UTW Węgorzewo
II miejsce - Henryka Kordecka - UTWiON Elbląg
III miejsce - Maria Pokojska - UTW Nowe Miasto Lub.

 

BIEG SPRINTERSKI 60 M MĘŻCZYŹNI:

I miejsce - Andrzej Postój - JATW Olsztyn
II miejsce - Jerzy Opęchowski - UTW Giżycko
III miejsce - Kazimierz Lejszo - JATW Olsztyn

 

WYŚCIGI KAJAKOWE:

I miejsce - Alicja Woronowicz - UTW Kętrzyn - Teresa Wysokowicz - UTW Kętrzyn
II miejsce - Wacława Antonina Pietkun - JATW Olsztyn - Ryszard Okliński - JATW Olsztyn
III miejsce - Jerzy Bronacki - W-M UTW Olsztyn - Łucja Rosłoniec- Stelmach - W-M UTW Olsztyn

 

RAJD ROWEROWY KOBIETY:

I miejsce - Małgorzata Kowalewicz - W-M UTW Olsztyn
II miejsce - Helena Kułakowska - UTW Morąg
III miejsce - Danuta Kowalczyk - UTW Kętrzyn

 

RAJD ROWEROWY MĘŻCZYŹNI:

I miejsce - Grzegorz Busz - UTW Nidzica
II miejsce - Leon Chojnacki - UTW Nowe Miasto Lubawskie
III miejsce - Ryszard Pokojski - UTW Nowe Miasto Lubawskie

 

TENIS STOŁOWY KOBIETY:

I miejsce - Helena Wnuk - UTW Ostróda
II miejsce - Ingryda Irena Lipka - UTW Ostróda
III miejsce - Elżbieta Sołowiej - JATW Olsztyn

 

TENIS STOŁOWY MĘŻCZYŹNI:

I miejsce - Karol Bogdański - UTW Nidzica
II miejsce - Sylwester Gliniecki - UTWi ON Elbląg
III miejsce - Jan Leganowicz - UTW Bartoszyce

 

NORDIC WALKING: KONKURS SPRAWNOŚCIOWY:

I miejsce - Krystyna Basiak - UTW Bartoszyce
II miejsce - Danuta Smaglijenko - W-M UTW Olsztyn
III miejsce - Elżbieta Macias-Wiechnik - JATW Olsztyn

 

MARSZ NA CZAS 500 M

I miejsce - Danuta Smaglijenko - W-M UTW Olsztyn
II miejsce - Czesława Czarnecka - UTW Mrągowo
III miejsce - Janina Kodź - UTW Mrągowo

 

ZUMBA GOLD

I miejsce - JATW Olsztyn
II miejsce - UTW Giżycko
III miejsce - UTW Ełk IV miejsce - UTW Braniewo
IV miejsce - UTW Działdowo

Pomiędzy dekoracjami medalowymi – jako przerywnik – występowały: zespół wokalno-instrumentalny „Kantata” z JATW, zespół taneczny „Z wigorem” z W-M UTW i JATW, chór „De Novo” z ATW, grupa taneczna „Ruch i taniec” z JATW, W-M UTW i ATW oraz chór „Pasjonata” z W-M UTW. Uniwersytetom startującym w Senioriadze Marszałek Województwa ufundował statuetki, które w imieniu Marszałka wręczał pan Marek Kuchciński – członek Zarządu Województwa W-M. Następnie została odczytana Deklaracja Ruchowa Seniora. Na zakończenie Senioriady wystąpiła Kapela Jakubowa, która porwała do tańca uczestników imprezy. W obrębie Sceny Staromiejskiej swoje stoisko medyczne wystawił Szpital Miejski gdzie można było zmierzyć poziom cukru we krwi i ciśnienie tętnicze. Koła „Rękodzieło” z JATW, ATW przy MOK i W-M UTW wystawiły swoje prace rękodzielnicze, zaś koło Malarskie z JATW obrazy.

Oracowanie: Krystyna Bernat, Sekretarz JATW

Z UTW w Kętrzynie w Senioriadze wzięło udział 6 osób: Danuta Kowalczyk i Tadeusz Oleszczuk w rajdzie rowerowym, Teresa Wysokowicz i Alicja Woronowicz w wyścigach kajakowych, Eugeniusz Otkiński w pływaniu i Prezes Janina Milewicz.