W dawnym, jeszcze przedwojennym-jednym z najlepszych elementarzy autorstwa profesora pedagogiki, członka PAN Mariana Falskiego (1881-1974) występowały słowa piosenki:

„Jadą, jadą dzieci drogą siostrzyczka i brat,
i nadziwić się nie mogą, jaki piękny świat...”

Wśród słuchaczy-studentów UTW jest kilku „dinozaurów”, którzy pobierali pierwsze nauki z tej mądrej „Księgi” dla dzieci.
W dniu 23 maja br. doświadczyli oni wspaniałych wrażeń z autopsji odbywając wycieczkę na trasie KĘTRZYN-PIENIĘŻNO-FROMBORK nieco później KRASNE-OPIOGÓRA.

Pieniężno liczące 3000 mieszkańców pięknie położone wśród łąk i lasów jest siedzibą MISYJNEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO KSIĘŻY WERBISTÓW.
W niedużym holu mapa świata informuje o miejscach ich posługi. Dominuje Afryka Środkowa, Ameryka Południowa, Daleki Wschód.

W bogatym Muzeum Misjonarzy (działających na świecie jest ich ok. 2000) zgromadzono niezwykłe eksponaty fauny (świata zwierząt), flory (świata roślin), przedmioty kultu, życia codziennego oraz ewangelizacji.

Najbardziej zasłużonym misjonarzem był o. Marian Żelazek, który w miejscowości Puri w Indiach nad Zatoką Bengalską prowadził wioskę trędowatych. Starszy już.., wciąż pogodny i bez oznak zmęczenia nakładał podopiecznym opatrunki na poranione trądem ciało. Czyści z uśmiechem czołgali się do swoich miejsc wypoczynku, posiłków, zajęć. Budująca się szkoła, potem jej rozbudowa o bibliotekę i pracownie również absorbowała o. Mariana. Zmarłego 30 kwietnia 2006 żegnali z wielkim żalem, modlitwą. Wołali: „zmartwychwstanie, zmartwychwstanie!”

Przybywają następcy. W dniu 18.05.2014 w pięknym kościele Księży Werbistów w Pieniężnie JE ks. bp. Jerzy Mazur udzielił święceń kapłańskich. Neoprezbiterzy jadą do Brazylii, Sudanu, Chin. Nasze skromne ofiary, wykupione Msze Św. za pośrednictwem ofiarnych misjonarzy pomagają zmienić świat. Niosą wiarę, ulgę cierpiącym.

Miasto Frombork liczące 2,5 tys. mieszkańców, o prawach miejskich z 1310r. , niedaleko Pieniężna położone. Na Wzgórzu Katedralnym z daleka widnieje bryła bazyliki budowanej w latach 1329-1388. Była tu siedziba Kapituły (16 kanoników) i okresowo jej biskupów.

Tereny zdobyte przez Zakon Krzyżowców (Krzyżaków) za czasów papieża Innocentego IV umożliwiły powołanie czterech diecezji, w tym Warmińskiej utworzonej w 1243r. Nazwa Warmia wywodzi się od pruskiego plemienia WARMÓW.

Biskupi i Kapituła zagospodarowali kraj:założyli 12 miast i około 400 wsi. Siedzibę Biskupa w połowie XIVw. przeniesiono do Lidzbarka na 500lat, a w 1945r. do Olsztyna. Częste wojny, różne kataklizmy przynosiły spustoszenia. Warto nadmienić, że w 1466r. (po II pokoju toruńskim kończącym wojnę 13-letnią) Warmię włączono do Korony.

Rezydujący przez 30 lat we Fromborku kanonik Mikołaj Kopernik (ur. 1473 w Toruniu - zm. 1543 we Fromborku) prowadził szeroką działalność naukową w dziedzinie astronomii, pełnił funkcję lekarza możnych tego świata i bezpłatnie biedaków. Stosował ziołolecznictwo.

Znów niemiły akt historii – w 1772r. I rozbiór Polski spowodował włączenie Warmii pod panowanie króla pruskiego. Frombork ubożeje. Jednak dzięki wcześniejszym pracom wybitnych intelektualistów – bp Jana Dantyszka, Stanisława Hozjusza, Marcina Kromera, Ignacego Krasickiego Europa dostrzegła „najodleglejszy zakątek na ziemi” jak mawiał Kopernik.

Tu dokonały się odkrycia wielkiego astronoma , co „wstrzymał Słońce , ruszył Ziemię polskie go wydało plemię ”..
Jubileusze m.in. 400 rocznica urodzin astronoma w 1873r. ożywiły uśpione miasto.
Druga wojna światowa znów przynosi zniszczenia, po jej zakończeniu 9.05.1945 czyniono je z premedytacją.
W 1973r. z okazji 500 rocznicy urodzin Kopernika ogólnopolska akcja harcerska :”Operacja 1001- Frombork” przyczyniła się do odbudowy wielu obiektów.
Uczeni całego świata, badacze, historycy zainteresowali się Fromborkiem.

Wciągu kilku godzin na Wzgórzu Katedralnym zwiedziliśmy Muzeum w odbudowanym starym pałacu biskupim, piękną katedrę z nagrobkiem M. Kopernika z 2010r., obserwatorium astronomiczne z filmem – prelekcją, szpital św. Ducha z kaplicą św. Anny.

Dużo buduje się nowych obiektów: u stóp Góry Żurawiej - park astronomiczny .Warto tam pojechać na dłużej: tereny piękne, miasto zwane „klejnotem Warmii” lub „perłą północy”. Zalew Wiślany z żeglugą nęci również.

W niedzielę 8 czerwca 2014r. wypadła doniosła uroczystość 650-lecia założenia Uniwersytetu w Krakowie przez króla Kazimierza Wielkiego. Do jego rozbudowy przyczyniła się królowa Jadwiga małżonka króla Jagiełły kanonizowana w 1997r. przez Jana Pawła II. Na prośbę wielmożów Polski Jan Matejko namalował w 1873r. obraz „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem ” przedstawiający M. Kopernika w trakcie obserwacji nieba z jego prywatnej wieży na wzgórzu katedralnym we Fromborku. Przerwano próbę niemczenia polskiego astronoma.

Po tygodniu (w piątek 30 maja) jedziemy w kierunku Przasnysza do miejscowości Krasne – siedziby Rodu Krasińskich (przodków poety Zygmunta Krasińskiego). Zachowany stary kościół ufundował bp Adam Stanisław Krasiński(1714-1800). Ależ szorowali tam i czyścili liczne nagrobki dawnych wielmoży! W niedzielę 1.06.2014 doniosła uroczystość: 300-lecie urodzin Biskupa. W podziemiach kościoła liczne grobowce, krypty, sarkofagi. Ród Krasińskich do ubogich nie należał, około 30 majątków liczył.

Opinogóra (w odl. 20 km.) - to prezent ślubny ojca Wincentego Krasińskiego (gen. wojsk Napoleona) dla syna Zygmunta co to pokornie poślubił niekochaną Elizę Branicką. Tato kazał, syn musiał się podporządkować; miłował Delfinę Potocką – kochaną też przez Chopina.

„Muzeum Romantyzmu” w Opinogórze obejmuje Zameczek, odbudowany (2006-2008) dwór, pawilon służby. Wszędzie dzieła sztuki, dużo piękna. Park ogromny. W kościele również krypta z prochami poety.

I cmentarz...

Z plejady tych wielkich rodów pozostał Pan.. w Londynie, co miał 3 córki. Ordynat Edward Krasiński w 1942r. zmarł w obozie Dachau (miał 70 lat).

Szykuje się też wyjazd do Białegostoku: teatr, miejscowości zamieszkałe przez Tatarów i Muzeum Ikon w planie.
Kaliningrad – dawny Królewiec to już w wakacje.
I sanatorium w Juracie.. Organizatorzy mają szmat pracy. Dziękujemy za tyle trudu, Alicji Pieślak szczególnie.
17 czerwca kończy się rok akademicki 2013/2014. Do zobaczenia po wakacjach. Rozpoczęcie nowego roku akademickiego 8 października 2014r. o godz. 1000.