Leśniczówka Pranie powstała około 1880 r. i była leśnictwem wsi Krzyże.

Polska nazwa „Pranie’’wzięła się od łąki nad którą leży leśniczówka, a która jak mówili Mazurzy „prała’’czyli osnuwała się mgłą, dymiła. Położona w Puszczy Piskiej tuż nad jeziorem Nidzkim. Przeszła do historii dzięki pobytom w niej wybitnego polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który po raz pierwszy przybył do Prania w lipcu 1950 r. Przyjeżdżał z Warszawy przez kolejne 3 lata i nagła śmierć poety w grudniu 1953r. zniweczyła jego plany . W 1980 roku w Praniu utworzono Muzeum Gałczyńskiego. Każdego roku w lipcu i sierpniu odbywają się tutaj koncerty muzyki poważnej i piosenki literackiej, wystawy, spotkania autorskie, recytacje poezji. Organizowane w Praniu imprezy cieszą się dużym powodzeniem. Jak co roku jeden koncert poświęcony jest Agnieszce Osieckiej.

Dnia 12.08.2023r. 54 osób z UTW Kętrzyn mogło uczestniczyć na koncercie Osiecka/Przybora Ale Jazz! Wystąpiła piosenkarka i aktorka Joanna Dark z zespołem: Stanisław Pańta- piano,Paweł Pańta- gitara basowa, Mariusz Kozłowski- saksofon i Krzysztof Szmańda – instrumenty perkusyjne z programem trzynastu piosenek, z tekstami Agnieszki Osieckiej oraz Jeremiego Przybory w jazzowych aranżacjach, między innymi: ,,Miłość w Portofino”, ,,W dziką jabłoń Cię zaklęłam”, ,, Na całych jeziorach Ty”, ,,Ja nie chcę spać”, ,, Zielono mi” i inne.

Gościem na koncercie był Marek Dutkiewicz i jego piosenkę ,,Dmuchawce, latawce, wiatr” zaprezentowała również Joanna Dark..