15 marca br. miało miejsce kolejne ciekawe wydarzenie w życiu naszego Uniwersytetu - zwiedzanie Byłej Wojennej Kwatery Hitlera w Gierłoży.

Byliśmy tam na zaproszenie Starostwa Powiatowego w Kętrzynie. Ośrodek Edukacji Historyczno-Przyrodniczej "Wilczy Szaniec" Nadleśnictwa Srokowo należy od 2017 r. do Lasów Państwowych, i od tamtego roku zaszło tam wiele zmian. Oprócz znanych już nam obiektów mieliśmy okazję zobaczyć kilka nowych takich jak: budynek obsługi turysty, nową multimedialną wystawę „Czas terroru 1939-1945”, salę narad uruchomioną w 2020 r., w której w 1944 r. doszło do zamachu na Adolfa Hitlera.

Dowiedzieliśmy się,że w ruinach bunkra numer 13 jest planowana budowa platformy widokowej dla turystów. Platforma ma być umieszczona kilka metrów nad ziemią. Będzie z niej można zobaczyć wnętrze bunkra, którego stropy mają 8 metrów grubości.

Po Kwaterze oprowadzali nas licencjonowani przewodnicy PTTK: nasza koleżanka Mirosława Żółkowska i kolega Ryszard Krupa.

Po godzinnym spacerze czekało na nas ognisko i poczęstunek sponsorowany przez Starostę Michała Kochanowskiego, który również zapewnił nam dojazd i powrót do Kętrzyna.